U cilju unapređenja svojih naučnih delatnosti i saradnje u oblasti imunologije, 1971. godine tadašnji Institut za imunologiju i virusologiju „Torlak“ zajedno sa Farmaceutskim fakultetom (Zavod za mikrobiologiju i higijenu) i Institutom za biološka istraživanja (Odeljenje za imunologiju), osniva naučnu jedinicu Centar za imunološka istraživanja pri Institutu „Torlak“.
Centar za imunološka istraživanja se 1991. godine izdvaja iz tadašnjeg Zavoda za imunobiologiju i virusologiju „Torlak“ kao samostalan naučni institut koji je registrovan u skladu sa Zakonom o naučnoistraživačkoj delatnosti za obavljanje naučnoistraživačke delatnosti i 1996. godine menja naziv u Centar za imunološka istraživanja „Branislav Jankovićʺ u znak poštovanja prema svom prvom direktoru, profesoru Branislavu “Brani“ Jankoviću. U projektnom ciklusu 1996-2000. godine Centar za imunološka istraživanja „Branislav Jankovićʺ je koordinator nacionalnog makroprojekta „Imunološka istraživanja u medicini“ (13M14) na osnovu Ugovora sa Ministarstvom za nauku i tehnologiju.
Imajući u vidu da su Centar za imunološka istraživanja „Branislav Jankovićʺ i tadašnji Zavod za imunologiju i virusologiju „Torlak“ ustanove srodnih delatnosti, kao i potrebu za racionalizacijom mreže zdravstvenih i mreže naučnoistraživačkih organizacija, 1998. godine dolazi do pripajanja Centra za imunološka istraživanja „Branislav Jankovićʺ Zavodu za imunologiju i virusologiju „Torlak“. Centar postaje jedna od službi Zavoda za imunologiju i virusologiju „Torlak“, koji tada menja naziv u Institut za imunologiju i virusologiju ,,Torlak“.
Na ovaj način, pored ostalih delatnosti, i naučnoistraživačka i obrazovna delatnost 2006. postaju delatnosti Instituta za virusologiju, vakcine i serume „Torlak“ kod Trgovinskog suda u Beogradu.
Naučno veće Instituta za virusologiju, vakcine i serume „Torlak“ formirano je 2007. godine, a Institut je akreditovan za obavljanje naučnoistraživačke delatnosti od opšteg interesa kao naučni institut.
Institut za virusologiju, vakcine i serume „Torlak“ je od 2018. godine član Zajednice instituta Srbije (ZIS). Od 2021. godine institucionalni repozitorijum naučnih rezultata InTOR aktivan je u punom kapacitetu.
Danas se Služba za naučnoistraživački rad sastoji od četiri odseka: Odsek za pretklinička ispitivanja i imunologiju, Odsek za proteinski inženjering i biohemiju, Odsek za molekularnu genetiku i Odsek za iRNK.
1.ODSEK ZA PRETKLINIČKA ISPITIVANJA I IMUNOLOGIJU
Bavi se dizajniranjem i sprovođenjem pretkliničkih studija (na animalnim modelima) novih vakcina i drugih preparata za humanu i veterinarsku upotrebu: neškodljivost, lokalna podnošljivost, imunogenost i protektivnost, po GLP standardima, kao i fundamentalnim istraživanjima iz oblasti imunologije.
2. ODSEK ZA PROTEINSKI INŽENJERING I BIOHEMIJU
Bavi se dizajniranjem novih proteina-enzima i sprovodi poslove kloniranja, ekspresije, izolacije, prečišćavanja, sinteze ili modifikacije strukture proteina (hibridne, himerne i proteine sa izmenjenim aminokiselinama) izvođenjem funkcionalnih testova, kao i analitikom.
3. ODSEK ZA MOLEKULARNU GENETIKU
Bavi se otkrivanjem relacija fenotipskih karakteristika i gena odgovornih za njihovo ispoljavanje, istraživanjem regulacije ekspresije gena, sprovodi kloniranje gena-operona i testiranje u heterolognim sistemima, sprovodi sekvenciranje, određivanje funkcije i interakcije sa drugim genima-proteinima.
4. ODSEK ZA iRNK
Bavi se dizajniranjem konstrukcije novih iRNK vakcina, konstruiše nove vektore za ekspresiju, sprovodi konstrukciju vakcina – izolacija plazmida, sinteza iRNK, inkorporacija u liponano partikule, testiranje citotoksičnosti.